V Campuse sme úspešne predstavili projekt Hacknime.to a tému prvého hackathonu

blog cover_kick-off

V stredu 28. septembra sa v priestoroch Campus Cowork konal kick-off event k začínajúcemu projektu Hacknime.to, kde sme spolu s predstaviteľmi z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI) priblížili zámer projektu a tému prvého hackathonu.

Podujatie otvorili Tomáš Očenáš, CEO Campus Cowork a Juraj Hošták, riaditeľ odboru inovácií a smart agendy MIRRI. Po ich uvítaní a predstavení našej spolupráce už nasledovala panelová diskusia, ktorej hosťami boli Tomáš Kriššák z Gerulata Technologies, Robert Barca z francúzskej tlačovej agentúry AFP a Daniel Milo, ktorý pôsobí ako riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám na Ministerstve vnútra SR.

Témou diskusie a prvého hackathonu, ktorý sa bude konať 7. – 8. októbra je boj proti dezinformáciám a mediálna gramotnosť. Naši hostia sa v diskusii zamerali najmä na tok informácií, ich množstvo, ktoré priemerný človek denne skonzumuje a na vplyv, ktorý má nadmerný prílev informácií na človeka – jednotlivca a spoločnosť.

Nestihol si sa diskusie zúčastniť? Celý záznam si môžeš pozrieť cez Campus YouTube kanál a pre súhrn najdôležitejších postrehov pokračuj v čítaní tohto blogu.

Od čoho závisí koľko z informácií, ktoré skonzumujeme je pravdivých a ako sa vyvarovať hoaxom?

Ako popisuje Daniel Milo, v prvom rade je nutné zvážiť, z akého zdroja tieto informácie prichádzajú, aké sociálne siete ľudia používajú a akú skupinu ľudí sledujú. Média mix sa líši od človeka k človeku a preto nie je možné percentuálne zhodnotiť množstvo prijatých pravdivých informácií vs. hoaxov. Najúčinnejším nástrojom pre každého z nás by malo byť sústredenie sa na zdroje alebo médiá, ktoré k faktom a pravde pristupujú poctivo a držia sa informácií, ktoré sú v súlade s objektívnou realitou.

Po konzumácii akéhokoľvek informácie je pre kriticky mysliaceho človeka úplne bežné, aby sa nad ňou ďalej zamyslel, prípadne si ju overil. Mimoriadne skeptický človek, si však často potvrdzuje informácie len preto, aby si potvrdil svoje presvedčenie, ktoré v sebe mal už predtým. Overovanie informácií je skvelý nástroj a mali by ho používať všetci, ale je nutné si uvedomovať aj ten krok predtým. “Nie som tak zahltený vlastnými predsudkami, že pritom overovaní informácií sa podvolím svojmu vnútornému presvedčeniu, ktoré potrebujem všemožne brániť?” Zamýšľal sa Tomáš Kriššák.

Existuje objektívna pravda?

Názor je subjektívný pohľad na nejakú problematiku. Dezinformácia je na druhej strane správa, ktorá je vytvorená a šírená so zámerom klamať čo najširšiu verejnosť.

Ako vysvetľuje T. Kriššák, už vôbec fakt, že otázka, či existuje objektívna realita v našej spoločnosti zaznieva, je varovným signálom. Spomína aj výrok svojej obľúbenej autorky Shoshany Zuboff, podľa ktorej žijeme v spoločnosti, kde sme sa vďaka digitálnym platformám naučili vnímať objektívnu realitu ako niečo, kde spochybňujeme aj tie najzákladnejšie veci. “Vidíme to aj v informačnom priestore, kde platí, že pretvárka, lož a faloš prežívajú svoj čas, svoj festival,” dodáva.

Ako Robert Barca následne doplnil, sociálne siete demokratizovali vytváranie a šírenie obsahu. Na to, aby bol business model sociálnych sietí čo najziskovejší, priestor dostáva obsah, ktorý zaujme čo najviac párov očí. Takýto atribút spĺňa ten najškandaloznejší a najpolarizujúcejší obsah. Toto nastavenie, deregulácia sociálnych sietí a netransparentnosť používaných algoritmov z nich robí najsilnejší nástroj znepriatelených režimov.

Mediálna gramotnosť a vzdelávanie

Počas debaty sme sa taktiež zamerali na tému mediálnej gramotnosti, jej potrebu začlenenia do študijných osnov, či hodnôt, ktoré rodičia vštepujú svojim deťom. Ak sa následne dieťa dostane k informáciám, ktoré sú v rozpore s hodnotami, ktoré pozná, bude k nim schopné zaujať vlastný kritický postoj. D. Milo zdôraznil, dôležitosť vhodného spôsobu a použitia prvkov gamifikácie pri vzdelávaní.

______________________________________________________

Zaujíma ťa táto téma a chceš sa zapojiť do iniciatívy, ktorá hľadá smart digitálne riešenia pre boj proti dezinformáciám, či zvýšenie mediálnej gramotnosti? Tak neváhaj staň sa súčasťou projektu Hacknime.to a pošli prihlášku na hackathon Hacknime dezinformácie. Na zaslanie prihlášky ostáva už len pár dní!

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.