Výzvou Úradu pre verejné obstarávanie bolo nájsť také digitálne riešenie, ktoré zabezpečí podporu služieb pre verejné obstarávanie a odbúra administratívnu záťaž verejných obstarávateľov. Počas uplynulého víkendu tak hackeri hľadali riešenie na tému: “Navrhni digitálne riešenie, ktoré bude automaticky vyhľadávať a generovať prispôsobené vzorové súťažné podklady a všeobecné obchodné podmienky”.
Deviaty MIRRI SR hackathon, financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR, niesol názov “Hackni si súťažné podklady” a konal sa počas piatka a soboty, 21. a 22. júna v priestoroch Simplicity R&D, SKY PARK Offices v Bratislave. Spolu sa ho zúčastnilo 9 súťažných tímov zložených zo študentov, vývojárov, či odborníkov na digitalizáciu a inovačné riešenia.
Víťazmi hackathonu sú..
Po prezentáciách navrhnutých riešení a porade porotcov boli ocenené 4 tímy. 3 tímy uspeli pri hodnotení odbornou porotou a jeden tím presvedčil divákov a získal tak cenu publika.
“To čo som dnes videl ma napĺňa optimizmom, že ak budú mladí ľudia takto tvorivo pristupovať k výzvam, ktoré realita dneška pred nich stavia, tak sa niekam možno aj posunieme. Ako som už spomenul, v roku 2005 sme boli lídrom v elektronizácii verejného obstarávania v EÚ. Dnes ním ale nie sme. Ja však dúfam, že vďaka týmto nápadom, ktoré tu dnes odzneli, sa nám podarí dostať aj k implementácii moderného a digitálneho riešenia,” vyjadril svoje pozitívne dojmy z podujatia predseda ÚVO, Peter Kubovič.
Prvé miesto získal tím s názvom FIIT STU, ktorý sa Hacknime.to podujatia zúčastnil prvykrát. Ich víťazné riešenie je digitálna platforma, ktorá automatizuje tvorbu a správu vzorových súťažných podkladov a všeobecných obchodných podmienok (VOP). Umožňuje automatické generovanie dokumentov, poskytuje upozornenia na chyby a legislatívne zmeny, a ponúka komplexné štatistiky pre verejné obstarávanie. Kapitán tímu Matúš Koleják po prevzatí ocenenia zhodnotil dôležitosť mentorských okien: “od začiatku sme mali nejakú víziu, ako chceme naše riešenie vyvíjať. No postupne, počas stretnutí s mentormi, sme upravili smer, ktorým sme sa uberali, keďže mentori nás dokázali presne usmerniť.”
Na druhom mieste sa umiestnil tím, ktorý vyhral predchádzajúci hackathon v Banskej Bystrici – Lwíčkovci. Riešenie, ktoré navrhli sa zameriava na zjednodušenie procesu vytvárania vzorových súťažných podkladov pre ÚVO ako aj verejných obstarávateľov. Zamerali sa taktiež na UI a UX dizajn a niekoľko menších funkcionalít, ktoré pomáhajú obidvom stranám uľahčovať prácu a ukladať informácie, ktoré by inak museli zakaždým duplikovať. Po hackathone sme sa ich pýtali, aký posun vo svojom tíme zaznameli. “Na minulom hackathone sa niektorí z nás ešte len po prvýkrát videli, dnes sme si však každý našli svoju rolu,” vysvetlil Adam Tížik. “Úloha každého z nás sa postupne vykryštalizovala, vďaka čomu sa vieme lepšie dopĺňať,” dodal Matej Kuka.
Tím Carameet, ktorého členka Lucia Drobná bola víťazkou nášho prvého hackathonu, sa tentokrát umiestnil na treťom mieste. Ich riešenie automatizuje tvorbu verejného obstarávania a tiež znižuje chybovosť pomocou nápovied pre obstarávateľa. Tvorba VO prebieha pomocou jednoduchého strojového učenia, ktoré dopĺňa duplicitné údaje a automaticky generuje doplnkové prílohy, ako napríklad zmluvy a všeobecné obchodné podmienky. “Vyhlasovanie výsledkov každého hackathonu vnímam ako lotériu. Každá téma, porota aj prezentované riešenia sú tak špecifické, že si netrúfnem výsledok tipnúť. V minulosti som z hackathonov odchádzala vždy so silnými emóciami, či už pozítivnymi alebo negatívnymi. Dnes už však dokážem pochopiť, čo sa porote na iných tímoch páčilo, prečo im dávalo dané riešenie hlbší zmysel v kontexte témy podujatia,” vyjadrila sa Lucia po vyhlásení výsledkov.
Cenu publika, a s ňou aj mesačné členstvo v inovačnom hube Campus Cowork, si odniesol študentský tím Sodehal. ,,Som rád, že talent zo študentských lavíc bol ocenený práve cenou publika. Práve pre takýchto ľudí máme v Campuse miesto, aby tam mohli tvoriť a pracovať na svojich startupoch a projektoch,” dodal Viktor Štefaňák, Head of Partnerships v Campus Cowork.
Po letnej prestávke pokračujú hackathony v Prešove a Košiciach
Hackathonom pre ÚVO, ktorý bol deviaty v poradí z celkovo 18 podujatí, sa projekt Hacknime.to dostal do svojej polovice. Od septembra sú do konca roka 2024 naplánované minimálne dve ďalšie podujatia, počas ktorých sa projekt presúva na východ Slovenska. Viac informácií o nadchádzajúcich hackathonoch bude počas leta pribúdať na webstránke hacknime.to.