Rok s pandémiou na trhu práce – časť 2

small_Terrace_facemask_meeting_79d701ff8a

Po viac ako roku trvajúcej pandémii pokles lojality zamestnancov voči spoločnostiam už ukazuje svoje prvé dôsledky. Firemná kultúra, ale aj spôsob, akým sú firmy vnímané navonok, sa za posledný rok výrazne zmenil.

Kancelársky priestor bol donedávna v istom slova zmysle zhmotnením každej spoločnosti a jej značky. A to nielen z hľadiska jeho reprezentatívnosti a pôsobenia na externých obchodných partnerov, ale aj z hľadiska pocitu, ktorý vyvolával v zamestnancoch, keď denne prichádzali do práce, alebo, aký efekt dokázal vyvolať na pozadí fotky tímu na sociálnych sieťach. Keď sa však práca na diaľku stala nevyhnutnou súčasťou našich životov, prestíž, ktorú kancelária ponúkala sa vytratila.

Spolu s ňou sa vytratil aj jeden z dôležitých benefitov, ktoré svojim zamestnancom ponúkali najmä väčšie medzinárodné spoločnosti.

Aké benefity ponúkli firmy ako náhradu?

Stabilné internetové pripojenie, kvalitná kamera, predplatený softvér na online meetingy a zdravé sedenie sú základom produktívneho pracovného dňa na homeoffice. Avšak mnoho ľudí sa zrazu ocitlo v situácii, že ich pracovné podmienky boli narušené.

Vo svete vidíme viacero spôsobov, akým sa firmy k tejto novej norme postavili. Jedným z najpopulárnejších riešení je presunutie plánovaného rozpočtu na prenájom kancelárie priamo zamestnancom, ktorí si tak následne mohli zakúpiť potrebné vybavenie domov. Asistencia v oblasti starostlivosti o deti bola taktiež zaujímavým riešením pre pracujúcich rodičov. V neposlednom rade je prirodzeným dopadom aj zvýšená flexibilta, ktorú však ešte podporili skúsení manažéri a namiesto sledovania času stráveného online sa zamerali na výkonnosť a kvalitu práce vo svojom tíme.
„Od začiatku lockdownu som si dal záležať, aby bol každý člen Campus tímu informovaný o dianí v poločnosti. Raz za dva týždne sme si dali spoločný tímový online meeting, kde sme sa okrem práce porozprávali aj o bežných medziľudských témach. Podľa možností som sa taktiež snažil s každým zamestnancom komunikovať aj osobitne, aby sa mali priestor vyjadriť v prípade, že by vnímali nejaký problém v takomto nastavení práce.“

Dušan Duffek, spoluzakladateľ Campus Cowork

Na trhu práce sa však objavil ešte jeden zaujímavý fenomén a tým sú spoločnosti, ktoré ohlásili, že možnosť trvalej práce z domu ponechajú aj po skončení pandémie. Tento nový trend a schopnosť pracovať z akéhokoľvek miesta na svete spôsobí, že konkurencia medzi spoločnosťami bude rásť. Ak si firma bude chcieť udržať kvalifikovaných ľudí, bude nevyhnutné, aby im ponúkla lákavé pracovné podmienky, pričom flexibilita práce bude nevyhnutnou súčasťou balíčka výhod.

Ako môžete zabezpečiť, aby vaša firemná kultúra a povedomie o značke prežili post-pandemické obdobie?

Prvým krokom je zabezpečenie vybavenia, ktoré budú vaši zamestnanci používať počas práce z domu. Padajúci internet, či nejasný obraz na kamere veľmi neprospejú vašej profesionalite. V prípade, že máte v tíme ľudí, ktorí pravidelne komunikujú s klientmi alebo obchodnými partnermi, uistite sa, že majú všetko, čo potrebujú a ak nie, ponúknite im pomoc.

Recyklujte obsah. Ak bola vaša kancelária súčasťou firemnej kultúry neprestaňte ju ukazovať svetu. Napriek tomu, že vaše priestory môžu byť ešte stále nevyužívané, určite máte k dispozícii viacero fotiek z čias, keď ešte fungovali na dennej báze. Vždy je lepšie pripomenúť si, ako sa vám všetkým spolu dobre pracovalo, než rezignovať a akceptovať fakt, že žijeme v dobe odlúčenia.

Reagujte na súčasnú situáciu. Napadá vás niečo, čo by vašim zamestnancom urobilo radosť počas pandémie? Vedeli by ste im poslať tipy na filmy, ktoré by určite mali vidieť, alebo nápady ako zbaviť ich deti nudy? Môžete im poslať niekoľko rúšok, dezinfekciu na ruky, či vybaviť zľavu na nákup? Interný newsletter je na takéto veci ako stvorený.

Snažte sa, aby boli členovia vášho tímu šťastní. Vaši zamestnanci sú súčasťou vašej značky a v momente, kedy oni stratia nadšenie, bude nasledovať aj odozva zvonku. Vy ste tí, ktorí vedia, čo dokázalo vyčarovať úsmev počas pracovných dní. Aj napriek tomu, že spoločné aktivity môžu byť momentálne komplikovanejšie, vždy existuje nejaká cesta. Zvykli ste spolu hrávať spoločenské hry? Zorganizujte si podobnú aktivitu online, alebo im domov pošlite kartovú hru ako darček pre ich rodiny. Boli grilovačky to, čo vás všetkých udržalo spolu aj po pracovnej dobe? Ukážte si svoje obľúbené recepty a zahlasujte za víťaza, ktorý bude šéfkuchárom večera, keď sa opäť stretnete.

Uistite sa, že online meetingy sa organizujú, len ak je to potrebné. Nikto nemá rád, keď musí tráviť hodiny na neproduktívnych konferenčných hovoroch, kde sa dookola opakujú tie isté témy. A hoci je dôležité, udržať všetkých členov tímu informovaných, zahltiť ich nepotrebnými úlohami a faktami môže byť kontraproduktívne.

V Campuse sme vždy radi, keď môžeme byť svedkami úspešného podnikania. Preto vám s ochotou prinášame tipy a triky ako na to. V ďalšom článku sa zameriame na to, ako bude vyzerať budúcnosť kancelárskych priestorov a aké sú celosvetové očakávania odborníkov.

Ak vás zaujímajú novinky zo stále sa meniaceho sveta práce, či startupovej komunity a chcete mať najnovšie poznaky k dispozícii okamžite, dajte nám follow na Instagram a Twitter. 🙂

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.