Hackathony MIRRI SR mieria do Trenčína

Hack TN blog

Po úspechu v Prešove sa Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR rozhodlo aj ďalší, v poradí už šiesty hackathon financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR organizovať mimo Bratislavy. IT profesionálov, ale aj študentov stredných a vysokých škôl, ktorí majú blízko k programovaniu, dizajnovaniu aplikácií alebo moderným technológiám, tentokrát 10. až 11. novembra 2023 privíta Trenčín.

Od hackathonu s názvom “Budovanie mesta s prehľadným systémom investícii” si mesto sľubuje, že jej talentované dvoj- až päťčlenné tímy pomôžu zefektívniť manažment mestských investícií a navrhnú, ako by Trenčín vďaka technológiám mohol vylepšiť svoj interný systém na správu všetkých investičných akcií v meste. Medzi víťazné tímy organizátori rozdelia odmeny vo výške 3 000, 2 000 a 1 000 eur.

MIRRI SR vlani oslovilo iné ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy, vyššie územné celky a mestá a obce, aby navrhli, v čom by im technológie a talentovaní IT-čkári z praxe aj slovenských škôl mohli pomôcť. “Výzvu ministerstva na hackathony sme veľmi privítali. Majú široký záber a z našej strany nulové financovanie, takže nám dávajú možnosť inovovať iba s minimálnym rizikom. Už v prípravnej fáze vidíme veľmi zodpovedný prístup MIRRI SR k celému projektu a maximálnu pomoc s prípravou. Veríme, že kolegami navrhnutá téma zaujme odbornú verejnosť, ale aj IT a procesných nadšencov a vymyslia pre nás riešenia, ktoré kolegom pomôžu v každodennej práci a zlepšia tak veci s priamym dopadom na obyvateľov Trenčína,” povedal Patrik Žák, zástupca primátora mesta Trenčín.

Téma hackathonu a očakávané výstupy

Úlohou súťažiacich hackerov bude navrhnúť digitalizáciu implementácie investičných akcií v meste a ich správu cez jednotné systémové riešenie. Samospráva požaduje, aby navrhované riešenia zastrešili všetky nevyhnutné procesy súvisiace s investičnými akciami – najmä adekvátne notifikovať používateľov v už vytvorených systémoch Mestského úradu v Trenčíne a mať možnosť integrácie aj s inými informačnými systémami mesta.

Dnes zamestnanci Mestského úradu procesy spravujú v zdieľanej excelovskej tabuľke, pričom podporné dokumenty k investíciám majú uložené na viacerých miestach. Moderné riešenia, ktoré navrhnú súťažiace tímy, by mali uľahčiť ich vyhľadávanie a umožniť pracovať s najnovšou verziou každého dokumentu. Očakávaným výsledkom je urýchlenie legislatívnych aj interných procesov pri implementovaní investičných akcií, odbremenenie pracovníkov mesta od zbytočnej administratívy, či minimalizácia chýb. Dôležitým aspektom je aj možnosť sprístupniť vybraný prehľad investičných akcií pre verejnosť.

Trenčiansky hackathon “Budovanie mesta s prehľadným systémom investícií” spoluorganizovaný s Campus Cowork sa bude konať 10. až 11. novembra 2023 v zrekonštruovanom Kultúrno-kreatívnom centre HVIEZDA. Tímy sa akcie môžu zúčastniť úplne zadarmo, organizátori im okrem stabilnej a rýchlej Wi-Fi zabezpečia aj pitný režim, občerstvenie vo forme teplej stravy alebo snackov.

MIRRI SR a mesto Trenčín budú s víťazmi komunikovať aj po skončení hackathonu, aby vybrané riešenia mohli implementovať do praxe. Hackathony v regiónoch SR týmto podujatím nekončia a dokonca je možné, že sa ešte niekedy vrátia aj do Trenčína: “Do ďalších kôl hackathonu od MIRRI máme pripravenú ešte jednu tému, ale nebudem príliš predbiehať, aby nám ju niekto ‚nevyfúkol‘. Môžem prezradiť len to, že by zlepšila prístupnosť histórie slovenských miest pre verejnosť v rôznych častiach krajiny a značne uľahčila prácu desiatkam až stovkám ľudí,” povedal zástupca primátora mesta Trenčín, Patrik Žák.

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.