Campus komunita v roku 2021

A group of young cheerful business people with laptop sitting in an office, talking.

Ďalší rok sa chýli ku koncu a musíme povedať, že bol plný úspechov. Napriek náročnej celosvetovej situácii sa mnohým našim členom podarilo naplniť svoje ciele, rozšíriť svoj biznis, či dokonca vymyslieť nové podnikateľské plány. A my sme na tom rovnako!

Chcete spoznať pár tých najúspešnejších ľudí roku 2021?

Prvou členkou Campus Cowork, ktorú by sme chceli spomenúť je Oľga Mareková. Oli, ako ju u nás voláme, založila svoj prvý startup, keď mala len 23 rokov. Možno to je neuveriteľné, ale spoluzakladateľov do svojej firmy našla na pracovnom portály a od prvého momentu bolo jasné, že si sadli. Potom, ako vyhrala súťaž Car Pitch, ktorá je súčasťou Forbes 30 pod 30 ju väčšina ľudí pozná ako to dievča v červených šatách, ktoré sa stále usmieva, ktoré založilo svoj vlastný biznis a ktoré sa zúčastňuje tých najprestížnejších medzinárodných podujatí. Oľgy sme sa opýtali, čo boli pre ňu a jej startup APA tie najdôležitejšie momenty roku 2021.

“Musím priznať, že to nebolo vždy jednoduché. Ukázalo sa, že môj nápad sa mení na niečo väčšie, čo som si pôvodne ledva dokázala predstaviť. Vďaka projektu Perry talents som si uvedomila, že môj projekt má zmysel a začala som sebe aj svojmu projektu oveľa viac dôverovať. Som mladá žena, ktorá sa len nedávno stala súčasťou biznis prostredia, ale už dnes môžem povedať, že som svoje nápady posunula až k ich realizácii. Inými slovami, založila som startup pod názvom Aviation Passenger Advice (APA). Za akýkoľvek feedback budem vždy veľmi vďačná!”

Koho tu máme ďalej?

Vedeli ste, že na Slovensku máme spoločnosť, ktorá mení spôsob vyučovania medicínskych odborov? Ak je vaša odpoveď nie, čítajte ďalej.

Iveta Hlinkova pôsobí ako Chief Academic Officer na projekte „EDU a Degree Smarter„, ktorý je lincencovaný pod Maltese Education Act. Cieľom projektu je zvýšiť dostupnosť a kvalitu vzdelávania pomocou digitálnych technológií. Iveta sa tento rok zúčastnila aj Reflect Festivalu, kde mala neuveriteľne inšpiratívnu prednášku. Podľa jej slov, “vzdelávanie budúcnosti musí byť zamerané na výučbu praktických vedomostí. Úspešný model vzdelávania je postavený na princípoch, ktoré berú študentov do popredia a sústredia sa na využitie poznatkov v reálnom živote.”

Image source: https://medical.edu.mt/news/sharing-didactics-of-modern-education/ 

Vďaka Prvým absolventom ich bakalárskeho programu v roku 2021 EDU dokázalo, že dôkladne premyslená hybridná forma výučby, kombinácia digitálneho vyučovania a skorá medická prax vedú k plnohodnotným poznatkom pre ich študentov.

Už ti niekedy napadlo, aké náročné môže byť zvládnuť rast tvojej spoločnosti?

Akým spôsobom to ovplyvní interné procesy, ktoré boli už dávno zabehnuté? Vestberry by o tom mohlo rozprávať snáď aj týždeň, avšak my sme sa ich opýtali na tie najlepšie a naopak najťažšie momenty.

Ako nám prezradil Tomáš Gliviak, “Vestberry za rok 2021 narástlo z 10 na 30 zamestnancov. Rast 3-4x sa nám podaril aj v tržbách a v počte zákazníkov. Aj keď to na začiatku roku vyzeralo, že implementácia Atomico pošle polovicu tímu ku psychiatrovi, zvládli sme to bez ujmy na zdraví. Sme veľmi radi, že sa o nás cez Campus komunitu dozvedelo kopec šikovných ľudí, pre ktorých sme zobrali ďalší kancel, dali stenu preč a rozšírili džunglu. Naďalej nás čaká zvládanie nášho škálovania – učíme sa lepšie pracovať s kalendárom, nestratiť sa vo všetkých Slack channeloch a hlavne zavádzať procesy, ktoré nám pomáhajú a zrýchľujú nás, pretože sa už okolo jedného whiteboardu nezmestíme. Bez týchto dobrých zvykov by sme sa rýchlo stratili. Keď aj zvyky zlyhajú, našťastie sa nájdeme pri bare na káve. Sme tí s black-on-black mikinami, príďte pokecať aj v roku 2022. :)”

Lockdown, neustále sa meniace opatrenia a nové vlny pandémie. Ako je možné takýto vývoj situácie skombinovať s budovaním infraštruktúry pre spoločnosť poskytujúcu donášku jedla a modernú taxi službu?

Ako Marek Ruman, Courier Operations Manager v Bolte hovorí, “úspešne sme produkt Bolt Food spustili v troch ďalších mestách, v Banskej Bystrici, Žiline a Nitre. Zároveň sme spustili aj úplne nový produkt Bolt Market, s ktorým sme vstúpili aj na nový trh – maloobchodný predaj potravín. Vďaka zdieľaniu jednej aplikácie a kuriérov sme takto rozšírili našu sieť zákazníkov.”

Ak sa posunieme ešte ďalej, vieš si predstaviť zorganizovať event za súčasných okolností?

O čom chceme teraz hovoriť, je realizácia face-to-face podujatia s účasťou medzinárodnej komunity, kde je nutné zabezpečiť bezpečnosť zúčastnených a to všetko počas celosvetovej pandémie. Musíme povedať, že takto to znie takmer neuskutočniteľne.

Avšak tím Reflect Festivalu to dokázal. Kristína Pricelová a naši partneri z Cypru Stylianos Lambrou a Anna Ioannidou zabezpečili super event, kde sa zúčastnilo 3 tisíc ľudí ako aj minulý rok, kedy festival prebiehal online.

Kristína dodáva, “svet eventov je plný nevyspytateľných vecí, ale kvôli Covidu sme museli našu schopnosť takéto situácie riešiť posunúť na úplne iný level. Z toho pozitívnejšieho uhla pohľadu to bola príležitosť naučiť sa improvizovať, sústrediť sa na to dôležité, využívať kreativitu a agilný prístup k problémom. Kvôli alebo možno vďaka prekážkam, ktoré sme pred sebou mali sa festival tento rok prvýkrát presunul do ulíc, na námestia či dokonca na pláž. S odstupom času môžem povedať, že z toho máme veľmi dobrý pocit a chceme týmto smerom aj naďalej pokračovať.”

V Campus komunite však máme aj ľudí, ktorých akoby vplyv pandémie úplne obchádzal, ale v skutočnosti im zvýšený záujem o digitálne technológie pomohol.

Poznáte už Tomáša Palkoviča? Je spoluzakladateľom platformy doucma.sk, ktorej cieľom je priame prepájanie učiteľov s ich študentmi a zabezpečenie lepšieho manažmentu výučby, či zodpovedanie otázok ohľadom vzdelávacieho procesu.

Ako Tomáš zhodnotil, “Ako jedni z mála sme mali naozaj šťastie a pandémia ovplyvnila naše podnikanie v tom dobrom zmysle slova a o doučovanie bol zvýšený záujem. Rok 2021 pre nás bol rokom fokusu na náš produkt a technológie, kde sa nám podarilo výraznejšie posunúť a modernizovať. Osobne som veľmi ocenil možnosť pracovať z kancelárie, v peknom prostredí a s milými ľuďmi naokolo, za čo som všetkým z Campusu nesmierne vďačný.“

Ako sa darilo softvérom pre virtuálne skúšanie oblečenia a doplnkov?

Dá sa predpokladať, že toto obdobie muselo pre nich znamenať obrovský úspech. Veď si len predstavme zatvorené obchody a našu potrebu kúpiť si niečo na seba. Ako si ale zoženieš produkt, ktorý ti sadne bez návštevy obchodu a skúšobnej kabínky? AR a smart softvéry by mohli byť riešením.

Otázkou je, stali sa tie očakávania aj realitou?

“Vplyv korona krízy na náš biznis sme pozitívne pocítili približne v apríli 2020 a odvtedy kontinuálne rastieme o 6% mesačne. Tento moment, keď sa z našej služby stane must-have sme skôr či neskôr čakali, ale Covid to urýchlil približne o 2-3 roky. Momentálne nie je eshop z beauty a fashion prostredia, ktorý by nepremýšľal o nejakom AR riešení. V roku 2021 sa nám podarilo rásť niekoľkonásobne rýchlejšie ako naši oveľa väčší konkurenti, čo sa týka objemu naraisovaných peňazí. Nie sú totiž pripravení na poskytovanie služieb AR pre menšie firmy, čo je momentálne naša hlavná konkurenčná výhoda.” Vysvetlil Ondrej Bagin zo spoločnosti Virtooal.

Aby sme to zhrnuli, naším cieľom a cieľom nášho partnerského produktu Zero Gravity Capital  vždy bola podpora podnikateľov a ambicióznych ľudí. Sme hrdí, že môžeme povedať, že za posledných 12 mesiacov sa na tom nič nezmenilo a rok 2021 sa stal ďalším rokom plným vznikajúcich startupov, ktorým sme mali možnosť pomôcť.

Aj keď bol rok 2021 plný nových challengujúcich situácií, mnohému nás naučil. Vít Hanuš nám prezradil, čo sa tento rok naučil on a celé ZGC. “Rok s pandémiou nás naučil sa ešte viac spoľahnúť na digitálne technológie, kreativitu a inovácie, pretože len vďaka nim sme mali možnosť prekonať výzvy, ktoré toto obdobie prinieslo. Vo výsledku, to je predsa pointa každého inovatívneho biznisu ako aj kapitálového fondu. Z tohto dôvodu by som chcel každému podnikateľovi odkázať, aby ostal pragmatický, flexibilný, sústredil sa na svoj cieľ a každú prekážku vnímal ako možnosť posunúť sa vpred.”

Ak máme byť úprimní, po prečítaní tohto článku sa už nevieme dočkať, čo nám prinesie budúcnosť. Sme šťastní, že naša komunita naďalej rastie, že sa naši členovia vzájomne podporujú a že sme svedkami toho, ako sa budúcnosť podnikania vyvíja v našich priestoroch. 

Tešíme sa na vás všetkých v budúcom roku, kedy posunieme biznis na Slovensku opäť ďalej. 🙂

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.