Ako bude vyzerať kancelária budúcnosti?

ad40c60

Potom, ako sme si naplno vyskúšali homeoffice, hybridné modely práce, ktoré kombinujú prácu na diaľku a prácu z domu, či pokus o vrátenie sa k pôvodným nastaveniam, ako sa bude svet kancelárií vyvíjať ďalej?

Práca od 9 do 5 sa dnes už javí ako prežitok. Za posledné obdobie sme všetci zistili, že naše spoločnosti, tímy, či samotné projekty dokážu plnohodnotne fungovať aj za použitia digitálnych technológií. V súčasnosti poznáme už niekoľko alternatív ku klasickému kancelárskemu sedeniu. Všetky sa od seba niečim líšia, ale majú jednu spoločnú črtu. Predstavujú prechod od zastaralého manažmentu kancelárskeho života k flexibilnejšiemu a modernejšiemu nastaveniu.

Nasledujúce možnosti organizácie práce a sedenia plne korešpondujú s rastúcou potrebou spoločností, ktoré chcú poskytovať viac a viac benefitov a flexibility svojim zamestnancom. Tento prístup sa totiž stal základom pre udržanie spokojnosti a lojality kvalitných ľudí v tíme.

Coworking

Coworking, ako samotný názov naznačuje, je priestor, ktorý zdieľajú viacerí ľudia alebo spoločnosti s cieľom zachovať si štandard plne vybavenej a funkčnej kancelárie bez toho, aby si museli prenajímať vlastné priestory. Okrem zníženia nákladov na chod kancelárie však získavajú aj priestor pre lepšiu socializáciu. Networking a pokec počas prestávky na káve môže vyústiť do nových obchodných príležitostí, prípadne pomôcť nájsť nové talenty do tímu. Kontakt s ľuďmi z iných biznisov pomáha bojovať proti rutine, či odreagovať sa a na chvíľu úplne zabudnúť na pracovné záležitosti.

Ak sa na coworkingové priestory pozrieme z viac praktického hľadiska, ich výhodou je, že spravidla bývajú veľmi dobre zariadené. Vysoko kvalitný nábytok je takmer nevyhnutnosťou. Priestory ponúkajú všetko potrebné kancelárske vybavenie ako tlačiareň, vysokorýchlostný internet, možnosť rezervácie zasadačiek, kávovar, či občerstvenie. Taktiež býva plne zabezpečené aj upratovanie priestorov a komunitný manažér, ktorý sa okamžite a s úsmevom postará o prípadné požiadavky členov.

Flexi kancelária

Flexi kancelária je štandardná súkromná kancelária, ktorá je však umiestnená v zdieľanom priestore. V podstate sa jedná o kópiu tradičnej kancelárie, kde však jednotlivé spoločnosti zdieľajú spoločné priestory. Hlavným rozdielom medzi coworkingom a zdieľanou kanceláriou je, že flexi office neposkytuje asistenciu v podobe komunitného manažéra a jej priestory nie sú určené na organizáciu eventov. Stále sa tu nachádza spoločná kuchynka, hygienické zariadenia a zasadačky, avšak všetky ostatné potreby si nájomník rieši na vlastné náklady.

Rozdiel je aj v cenotvorbe. Kým v coworkingu sa cena za prenájom určuje prevažne podľa počtu ľudí, ktorí ho budú využívať, cena flexi kancelárie závisí od jej rozlohy.

Hybridná kancelária

Hybridná kancelária sa dá chápať skôr ako teoretický pojem než fyzická lokácia. Akákoľvek kancelária, aj tá, ktorú vaša firma využívala doteraz, môže byť pretransformovaná na hybridnú verziu. Mohli by sme ju jednoducho opísať ako kombináciu práce na diaľku a práce z kancelárie, ktorej cieľom je poskytnutie flexibility zamestnancom, zníženie nákladov spoločnosti a dodržiavanie pandemických opatrení.

V typickom nastavení hybridnej kancelárie sú zamestnanci rozdelení do niekoľkých skupín, väčšinou na základe ich potreby stretávať sa v rámci vykonávania pracovných úloh osobne. Každá skupina má určený čas v rámci týždňa, kedy je kancelária vyhradená pre nich, pričom iné časti tímu sa tam v danom čase nemôžu nachádzať. Týmto spôsobom si spoločnosť dokáže udržať firemnú kultúru, umožniť zamestnancom mať osobné meetingy a zároveň obmedziť počet ľudí v priestoroch na minimum. V neposlednom rade je hybridná kancelária aj nástrojom na zníženie firemných nákladov, keďže rovnaký počet zamestnancov dokáže fungovať v menších priestoroch.

Tak ako sa trh práce vyvíja každý deň, mení sa aj náš postoj ku kancelárskemu sedeniu. Aký je váš názor na prácu z kancelárie a ako sa vám pracuje z domu? Dajte nám vedieť. 🙂

Zaujímajú vás novinky zo sveta businessu, HR, startupov, či hľadáte nové networkingové príležitosti? Sledujte náš Instagram a Twitter a buďte v obraze.

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.