Mentalita Foundera alebo príbehy jednorožcov aj žralokov

viktor-blog-2-1

Mali nápad a víziu, odvahu aj dobrý timing, ale niekedy potrebovali aj trochu šťastia a súhru okolností. Dnes riadia veľké firmy s miliónovými obratmi, no museli si to poctivo odmakať. Podcast Mentalita Foundera prináša biznisové príbehy zakladateľov a zakladateliek firiem, ktoré sa stali na Slovensku lovebrandom a dnes ich poznajú aj vo svete.

Podcast začal pravidelne vychádzať počas leta 2022 a je výsledkom dlhodobej snahy a nadšenia pre inovácie, medzinárodný biznis a spoznávanie príbehov ľudí, ktorí robia ambiciózne projekty zo Slovenska, ktoré v sebe skrýva náš kolega, Viktor Štefaňák. Viktor sa už nejaký ten čas zaujímal o úspešných podnikateľov, ktorí svoj biznis odštartovali na Slovensku a dokázali s ním vstúpiť aj na zahraničné trhy. Minulý rok sa mu však podarilo nadviazať spoluprácu so Zapo official, platformou, ktorá sa venuje produkcii tých najkvalitnejších a najobľúbenejších podcastov Slovenska.

Viktor Štefaňák a Martin Záhumenský zo spoločnosti Ataccama

Mentalita foundera (MF) dnes vychádza pravidelne raz za 14 dní a v priebehu mesiaca si každú epizódu vypočuje v priemere 2000 ľudí. V Campuse sme nesmierne radi, že v našom tíme máme ľudí, ktorí dokážu iných inšpirovať a darí sa im aj mimo nášho hlavné biznisu, teda prenájmu sedenia v coworkingovom centre. Viktor k týmto ľuďom rozhodne patrí a preto sme sa ho dnes rozhodili trochu vyspovedať.

Viktor, ako vznikol nápad vytvoriť podcast o podnikateľoch na Slovensku? Čo bola tvoja prvotná inšpirácia?

Bola to moja v podstate sebecká myšlienka alebo túžba, spoznať ľudí, ktorí robia veľké veci zo Slovenska, majú drive, ambíciu, stavajú medzinárodné tímy a škálujú do zahraničia. Inými slovami, chcú robiť niečo medzinárodne zo Slovenska. No nemohol som im len tak napísať, že “poď na kávu a povedz mi, ako to robiť, aký je tvoj príbeh”. Chcelo to väčší zámer a tak vznikol nápad vytvoriť podcast. Vtedy ešte bývalý člen Campus tímu Rasťo Kiavčin, vymýšľal Campus podcast. Ja som chcel Zero2Hero (platforma, ktorá inšpiruje mladých ľudí k podnikaniu) podcast a výsledkom bol Business Talks podcast. Vznikol na kolene, v Campuse, s klopákmi, slabším zvukom a takmer žiadnymi skúsenosťami s moderovaním rozhovorov.

Podľa čoho si vyberáš, koho do podcastu pozveš? Máš nejaké kritéria úspešnosti firmy, alebo je to skôr o pocite, že toto by mohlo ľudí zaujímať?

Je to o pocite. Kto ma zaujíma, fascinuje. Nemám vysneného hosťa, ktorý dosiahol “to a to”. Zároveň však neustále zbieram tipy a nápady na hostí, warm intra a prepojenia.

Keď sa do podcastu zapojili chalani zo Zapo official, zmenilo sa niečo?

Obrovská kvalita zvuku a dramaturgie. Kvalita vedenia rozhovoru. Chalani ma nabriefovali, ako sa vedie rozhovor, ako z človeka vytiahnuť príbeh. Začal som sa viac focusovať na príbehy ľudí, ktoré zažili, než konkrétne situácie a skúsenosti. Zároveň sa zlepšila distribúcia podcastu. Dostal sa medzi širšiu verejnosť, vytvorili sme nové synergie.

Máš za sebou už viac ako 19 častí MF a cca 22 častí Business Talks. Naučil si sa pri ich vytváraní niečo nové? Prípadne, nemáš teraz chuť taktiež vytvoriť nejakého unicorna? 🙂

Moje (zatiaľ) kľúčové key takeaways sú ľudia, ľudia, ľudia. Každého zaujíma tím. Investora, co-founderov, nových kolegov, niekedy dokonca aj zákazníkov. Na konci dňa, všetci interagujeme s ľuďmi, cez mail, Slack, telefón, Whatsapp, video.

Vedel si, že svoje tipy a triky v MF podcaste zazdieľaľ už aj co-founder Campusu, Dušan Duffek?

Určite, hneď po ľuďoch, je riešenie reálneho problému. Problému, ktorý nemám len ja, ale aj zopár stoviek tisíc ľudí na svete. tj moji potenciálni zákazníci. Ti rozhodnú (tak, že za ňu zaplatia), či idea zmysel má, alebo nemá. 

Určite nie všetci by mali podnikať, vlastniť firmy, byť šéfovia. Dokonca, aj človek s „Mentalitou foundera“ nemusí firmu vlastniť. AK je firma nastavená správne, vie mu umožniť rozvíjať podnikania v rámci existujúcej firmy, prípadne ho, napríklad cez ESOP, zapojiť do vlastnenia firmy (a podielu na nej).

A ja? One day. 😉 Ešte potrebujem (a možno nepotrebujem a je to len výhovorka) nabrať nové skúsenosti. Každopádne, mám v hlave svetové problémy, ktoré treba, z môjho pohľadu, vyriešiť. Väčšina z tých, ktoré ma fascinujú, sa týkajú EduTech a HealthTech. Hacknúť zdravotníctvo alebo vzdelávanie – uvidíme. 😉

Na akých účastníkov sa môžeme tešiť tento rok?

Do budúcna verím, že obaja, Kubo Jurových a Boris Zelený a rád by som bol, ak by pozvanie prijal aj Milan Dubec. V súčasnosti môžem prezradiť, že už máme nahraté diely s už zosnulým Štefanom Rosinom, zakladateľom Matadoru, Uršulou Královou z Bloomreach a Ľubošom Fellnerom z BUBO.

Chceš vedieť viac o ľuďoch z našej komunity? Na našom blogu aj sociálnych sieťach o nich budeme pravidelne informovať, tak nám daj follow a buď v obraze. 🙂

Instagram I Facebook I LinkedIn I Twitter

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.