Inovatívne nápady opäť ovládli hackathon BA – Staré mesto

0N0A9133

Už štvrtý MIRRI SR hackathon financovaný z Plánu obnovy a odolnosti, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov vyvrcholil v Campuse v sobotu, 9. septembra. Tému výzvy tentokrát navrhla mestská časť Bratislava–Staré Mesto, ktorej cieľom bolo vytvorenie moderného systému pre riadenie a povoľovanie vjazdu vozidiel do historického centra Bratislavy.

Tentokrát nás milo prekvapilo najmä medzinárodné zloženie súťažiacich. Okrem Slovákov sa prihlásili aj Češi, Maďari, viacerí Ukrajinci a Rakúšan. Účasť hneď dvoch stredoškolských tímov a študentov z výberových programov stredných škôl zas dokazuje, že na slovenských školách rastie množstvo budúcich talentov, ktorých nápady môžu posúvať celú krajinu.

Prečo sú digitálne riešenia potrebné pre modernizáciu mestských častí?

Dôvodom, prečo sa mestská časť BA Staré Mesto rozhodla zapojiť do projektu Hacknime.to je najmä súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do centra mesta, ktorý sa spolieha na excelovskú tabuľku a manuálnu kontrolu pomocou mestskej polície. Absencia moderného a digitálneho riešenia tak často vedia k pochybeniam, čím dochádza aj k zníženiu komfortu občanov v peších zónach. „Historické centrum hlavného mesta má slúžiť najmä jeho obyvateľom a návštevníkom s absolútnou preferenciou pohybu pre peších. Vjazd akýchkoľvek vozidiel preto musí byť prísne monitorovaný. Ide napríklad o vozidlá slúžiace na zásobovanie prevádzok, ktoré do centra priťahujú život a jeho typický čulý ruch, no zároveň aj vozidlá polície, mestskej polície a záchranných zložiek,“ povedal Petr Skalník, zástupca starostu pre rozvoj a modernizáciu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

A víťazmi hackathonu sú…

Víťazný tím s názvom ZARF viedol Adam Pastirčák. Počas hackathonu navrhli systém na digitalizáciu vytvárania žiadostí na vstup do mestskej časti a automatické načítavanie EČV vozidiel vchádzajúcich do historickej zóny. Brána kontrolujúca vjazd tak môže ostať otvorená pre všetkých a každé vozidlo jednotlivo informuje, či má do centra vjazd povolený, alebo naopak do Starého Mesta nepatrí. Kľúčovým prvkom ich návrhu je aj možnosť automatického zasielania pokút pri neoprávnenom vjazde, pričom systém dokáže policajné zložky informovať v reálnom čase. Bonusom je zber dôležitých údajov ako napríklad frekvencia vjazdu každého vozidla a čas jeho zotrvania v zóne.

„Bol to skvelý víkend. Potvrdilo sa to, čo zažívame každý deň – že od stola sa veci robiť nedajú. Zadanie, ktoré spočiatku vyzeralo ako ľahké, nás nakoniec potrápilo a náš plán sme museli niekoľkokrát prerobiť. Nakoniec vyhral prístup ‚najlepšia rampa je žiadna rampa‘ alebo inak povedané – v jednoduchosti je krása. ‚ Vďaka bezchybnej organizácii týchto 36 hodín utieklo ešte rýchlejšie, než sme čakali. Sme radi, že na Slovensku dostávame takéto príležitosti a už teraz sa tešíme sa na ďalšiu výzvu,“ Adam Pastirčák za víťazov. Podobne to videl aj jeho kolega Marek Gogoľ: „What a hack. Ide o jeden z TOP eventov, do ktorého odporúčame zapojiť sa každej zapálenej osobe, ktorá rada inovuje, vylepšuje a posúva veci vpred. V tíme sme si overili, že ak všetci potiahnu za jeden povraz, nič nie je nemožné. Ďakujeme!“

Druhé miesto získal tím dizajnérov Fireflies zo štúdia Lighting Beetle pod vedením Lukáša Oškeru. Tí navrhli odstránenie súčasných výsuvných stĺpikov brániacich vjazdu a zavedenie kontroly vstupu pomocou kamier. Navrhli dokonca systém, vďaka ktorému tieto kamery dokážu automaticky rozpoznávať vozidlá patriace záchranným zložkám. Neoprávnené vjazdy vozidiel navrhli riešiť cez inštitút objektívnej zodpovednosti. Ich kamerový systém je finančne dostupný a škálovateľný.

Tretie miesto, rovnako ako počas júnového hackathonu “Moje dáta”, opäť obsadil tím Wezeo. Svoje riešenie postavili na návrhu architektúry systému a jeho funkcionalít, pričom následne sa zamerali na aplikáciu, ktorá by občanov sprevádzala celým procesom podávania žiadostí o registráciu ich vozidla pre vjazd, ktorej súčasťou je aj jednoduchý chatbot. Riešenie obsahuje tiež systém s účtami pre zamestnancov policajného zboru. Zamestnanci mesta majú možnosť schvaľovať vjazd pre rôzne skupiny vozidiel – napríklad taxislužby, rezidentov a zásobovanie prevádzok v Starom Meste. Mestská polícia má zase možnosť núdzového otvárania stĺpikov v prípade potreby vjazdu záchranných zložiek. “Hackathon hodnotíme pozitívne. S chalanmi sme sa v tomto zložení zúčastnili prvýkrát, no už teraz vieme povedať, že určite nie naposledy. Náš tím totiž výborne a neúnavne spolupracoval. Zaujala nás práve navrhnutá téma vjazdu vozidiel do historického centra, na ktorú sme sa snažili navrhnúť riešenie. Myslím, že vzhľadom na hodnotenie poroty sa nám to celkom slušne podarilo. K našej spokojnosti pomohla aj super organizácia zo strany ľudí z Campusu,” uviedol Matej Glasnák z tímu Wezeo.

Víťazné tímy si spolu rozdelili finančnú odmenu vo výške 6 000 eur, avšak každý účastník odchádzal s kopou nových skúseností a kontaktov. Organizačný Campus tím zabezpečil občerstvenie, kvalitnú Wi-Fi a pre tých najusilovnejších dokonca možnosť v coworkingu prespať a hackovať aj počas noci z piatka na sobotu. Približne 15 súťažiacich takúto možnosť skutočne využilo.

V októbri sa na hackathone vidíme znova!

MIRRI SR je rozhodnuté v organizovaní hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti, ktoré prinášajú inovácie a moderné IT riešenia do každodenného života občanov Slovenska, pokračovať aj naďalej. Prostredníctvom webstránky Hacknime.to sa 2- až 5-členné tímy zložené z účastníkov so schopnosťou programovať a tvoriť aplikácie, ale aj skúsenosťami z iných oblastí IT a biznisu, môžu už teraz prihlásiť na nadchádzajúci hackathon “Digitálne dvojča mesta Prešov”, ktorý bude 20 až 21. októbra práve v Prešove.

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.