Hľadáme moderné riešenie pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

1200x628

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR organizuje 8. až 9. septembra v poradí už štvrtý hackathon financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR. Zadávateľ výzvy, mestská časť Bratislava–Staré Mesto, chce od hackerov získať návrh digitálneho systému pre riadenie a povoľovanie vjazdu vozidiel do historického centra mesta.

Hackathon s názvom, Hackni si vjazd do historického centra mesta, sa bude opäť konať v priestoroch Campus Cowork a zúčastnené tímy zložené z profesionálnych IT vývojárov, ale aj šikovných študentov budú môcť na svojich nápadoch pracovať aj počas noci. Pre víťazov je pripravená odmena vo výške 3 000 eur. 

Čo viedlo mestskú časť Bratislava Staré mesto k zadaniu výzvy hackathonu

Dnes používaný systém sa stále opiera o manuálne schvaľovanie, neumožňuje analýzu dát o tom, koľko času vozidlo v centre strávi a podobne, čím dochádza k zlyhaniu ľudského faktora v rámci kontroly dodržiavanie nastavených pravidiel.

„Historické centrum hlavného mesta má slúžiť najmä jeho obyvateľom a návštevníkom s absolútnou preferenciou pohybu pre peších. Vjazd akýchkoľvek vozidiel preto musí byť prísne monitorovaný tak, aby na pešiu zónu mohli vojsť len nevyhnutné autá s povolením od mestskej časti. Ide napríklad o vozidlá slúžiace na zásobovanie prevádzok, ktoré do centra priťahujú život a jeho typický čulý ruch, no zároveň aj vozidlá polície, mestskej polície a záchranných zložiek,“ povedal Petr Skalník, zástupca starostu pre rozvoj a modernizáciu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Zároveň dodal, že aktuálny systém nespĺňa požiadavky Starého Mesta: „Aj keď píšeme rok 2023, údaje o vozidlách s povolením sú dnes zapísané v bežnej excelovskej tabuľke. Mestská polícia tak autá vpúšťa po manuálnom overení EČV prostredníctvom kamerového systému. Z hackathonu určite vzíde množstvo nápadov, ako tento systém zautomatizovať a zmodernizovať, čo zvýši bezpečnosť a komfort chodcov v úplnom srdci Starého Mesta.“

Hackathony organizované MIRRI SR sú medzi IT komunitou aj mladými študentami už známe.. V minulosti na nich vznikli napríklad návrhy moderných aplikácií uľahčujúcich vypĺňanie žiadostí a formulárov na úradoch s informáciami, ktoré už štát o občanoch má, alebo riešenia pre vzdelávanie seniorov a boj proti dezinformáciám.

Ako  by malo vyzerať výherné riešenie?

Podobe navrhovaných riešení pritom mestská časť ani ministerstvo nekladú prakticky žiadne medze a všetky budú závisieť najmä od kreativity a schopností účastníkov hackathonu.

Staré Mesto si od návrhov sľubuje napríklad koncept alebo prototyp systému, ktorý bude schopný automaticky načítať EČV vozidla a porovnať ho s databázou vozidiel s vydaním povolením, prípadne prehľadnú aplikáciu slúžiacu na žiadosti a vydávanie povolení. Mestskej časti dnes chýba aj možnosť uchovávať údaje o vjazde každého vozidla, prípadne nástroje na vyhodnocovanie toho, ktoré ulice sú vozidlami najviac vyťažované v konkrétnej časti dňa.

Poď na najbližší hackathon aj ty!

Súťažiace tímy sa na septembrový hackathon môžu prihlásiť cez webstránku Hacknime.to. MIRRI na základe skúseností z predchádzajúcich podujatí odporúča zostaviť 2- až 5- členné tímy zložené z účastníkov so schopnosťou programovať a tvoriť aplikácie, ale aj skúsenosťami z iných oblastí IT alebo biznisu. Hodnotená totiž bude funkčnosť a originalita, ale aj používateľská skúsenosť a samotná prezentácia navrhovaného riešenia. 

Medzi tri víťazné tímy bude rozdelená finančná odmena vo výške 3 000, 2 000 a 1 000 eur. V Campuse ťa bude čakať dostatok občerstvenia, kvalitná Wi-Fi a ak budeš chcieť, možnosť hackovať aj počas noci z piatka na sobotu.

Vidíme sa na hackathone!

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.