Hackathon Moje dáta prinesie súboj o prize money a môže posunúť Slovensko bližšie k líderstvu v digitálnych riešeniach

wedqwef

Už zajtra budeme hostiť ďalší z hackathonov, organizovaných Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). V dňoch 23. a 24. júna budú jednotlivé tímy súťažiť o odmenu vo výške 6 tisíc eur, ale tiež o to, kto prinesie najlepší nápad na nadstavbu pripravovanej aplikácie Manažment osobných údajov (MOÚ). Slovensko sa tak aj vďaka zapojeniu verejnosti môže stať dôležitým lídrom v oblasti dátových riešení a vzorom pre ostatné krajiny Európskej únie.

MIRRI očakáva, že IT odborníci na Hackhathone navrhnú napríklad služby, ktoré by zdieľaním údajov z verejnej správy cez štátne API uľahčili zakladanie bankového účtu, ponúkali zľavy pre konkrétne skupiny obyvateľov (študentov alebo dôchodcov pri cestovaní), prípadne uľahčovali zakladanie s.r.o.-čiek.

Ako vznikol nápad  na vytvorenie aplikácie MOÚ a Hackathonu Moje dáta?

MIRRI v rámci Dátového programu realizuje projekt MOÚ, teda mobilnú aplikáciu pre občanov a podnikateľov, ktorá im umožní zdieľať údaje, ktoré o nich eviduje verejná správa. Zároveň MOU predstavuje platformu pre inovatívne firmy, aby cez otvorené API pristupovali k údajom na základe súhlasu. Možnosti využitia Mojich údajov sú otvorené a potenciál inovácií nie je ohraničený.

“V čase jeho vzniku to bol jediný projekt, ktorý na konci dňa poskytoval reálnu hodnotu pre občana, či podnikateľa, informačnú technológiu verejnej správy, ktorá mu môže uľahčiť život, keď mu z pohodlia domova v štátom zabezpečenom prostredí zefektívni riešenie najrôznejších životných situácií používateľsky prívetivým spôsobom prostredníctvom ľahko prístupnej, ale dôveryhodnej a bezpečnej mobilnej aplikácie,” zdôvodnila Michaela Galia Pallayová, vedúca oddelenia dátovej kancelárie na MIRRI.

Okrem nájdenia nápadov pre nadstavbu systému MOÚ a popularizácie pripravovanej aplikácie je cieľom hackathonu aj objaviť a preskúmať nové príležitosti a prípady použitia a priniesť nové a nekonvenčné pohľady a perspektívu.

“Nechceme, aby hackeri na hackathone suplovali štátne IT. Chceme, aby v ideálnom prípade prišli s prototypmi, resp. nadstavbami informačného systému Moje dáta, vďaka ktorým bude možné vybrané údaje využiť k vytvoreniu nových a užitočných digitálnych riešení pre občanov alebo podnikateľov. Pokojne aj na komerčnej báze,” vysvetľuje Juraj Bárdy, expert na digitálne inovácie vo verejnej správe.

Rozhovor s Jurajom Bárdym v Campus Cowork

Aké sú očakávané výstupy hackathonu?

MIRRI očakáva, že hackathon prispeje k zvýšeniu povedomia o otvorenom API pre Moje dáta a digitálnej peňaženke medzi startup a tech komunitou. Spätná väzba od účastníkov na navrhnuté API a údaje, bude kľúčová v záverečnej fáze budovania systému MOU. Ako doplnila Michaela G. Pallayová, “cieľom hackathonu je priniesť vízie pre ďalší rozvoj IS MOU spolu s jeho mobilnou aplikáciou, ktoré môžu predstavovať nové funkcionality systému, ale najmä nové use casy, prípady použitia, možnosti využitia dát získaných z prostredia verejnej správy občanom alebo aj podnikateľom.”

Výsledkom by mala byť aplikácia pre smartfóny, ako aj webové rozhranie pre PC a notebooky. Verím, že po uvedení sa Slovensko opäť zaradí medzi lídrov v dátových riešeniach a pôjde príkladom aj ostatným krajinám Európskej únie,” dodal Juraj Bárdy.

Hackathon vyvrcholí už tento víkend

Po úspešnom zvládnutí kick off podujatia, kde zúčastnení mentori a odborníci z MOÚ tímu bližšie predstavili pripravovaný systém sa Hackathon Moje dáta: Tvorba revolučných digitálnych riešení s využitím osobných údajov z verejnej správy bude konať už od zajtra 23. až 24. júna v našich priestoroch na Staromestskej 3 v Bratislave. 
“V hackathone vidíme potenciál pomôcť obom stranám nielen pri networkovaní, ale tiež získavaní cenných skúseností,” uzavrel Juraj Bárdy. “Práca na štátnych projektoch vie byť veľmi frustrujúca, už sme to spomínali, že mnohé veci idú oveľa pomalšie, akoby sme chceli. Ale je to aj výzva. A keď sa to podarí, aspoň o niečo málo posunieme štát, v ktorom spoločne žijeme, dopredu. A aj keď ide o malú zmenu, týka sa veľkého počtu ľudí,” doplnil Vojtech Bálint, architekt riešenia MOÚ.

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.