Dostaň svoj startup na mapu inovačnej scény! 

LLI_7666 (1)

Startupy z krajín V4 sú stále výraznejšími hráčmi inovačného ekosystému a to nielen na domácej pôde. Ich rast sledujeme aj na medzinárodnej scéne. Program V4 Startup Force môže otvoriť dvere na zahraničný trh aj pre tvoj startup.

Podľa správy od Vestbee sa v prostredí CEE v treťom štvrťroku 2023 uskutočnilo 255 investičných kôl, ktoré celkovo dosiahli sumu 560 miliónov eur. Dealroom uvádza, že investície do rizikového kapitálu v strednej a východnej Európe sa zdvojnásobili od roku 2020, čím prekonali rekordy v oblasti investícií do rizikového kapitálu a dosiahli 6,2 miliardy eur. Počas Q3 2023 sa v Poľsku uskutočnilo 95 a v Česku 24 investičných kôl. V počte investícií vedie v regióne Poľsko, nasledujú Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Tieto fakty poukazujú na stabilný objem investícií, pričom verejné fondy zohrávajú významnú úlohu pri formovaní podnikateľského prostredia regiónu. Tri top sektory z hľadiska financovania a rastu V4 startupov sú fintech, e-commerce a healthtech. Zároveň rastie záujem aj o iné sektory, akými sú logistika, cestovný ruch a deeptech.

Stále váhaš, či je tvoj projekt pripravený posunúť sa ďalej a spoznať možnosti expanzie do krajín V4ky? Prečítaj si príbehy ľudí, ktorí sa pre takýto krok odhodlali a vstup na nové trhy zvládli a inšpiruj sa ich úspechom.

Úspechy startupov V4 

Správa od Startup Hungary uvádza, že maďarský startupový ekosystém mal v roku 2022 niekoľko doteraz nevídaných úspechov. Lokálne startupy získali viac ako 180 miliónov eur, čo je o 60 % viac oproti predchádzajúcemu roku. 

Budapešť je domovom mnohých úspešných spoločností, ktoré už prešli exitom. LogMeIn (akvírovaná Francisco Partners a Evergreen), Tresorit (akv. Swiss Post) a Ustream (akv. IBM) sú len niektorými z nich. V Maďarsku je však mnoho ďalších rastúcich startupov. Jedným z nich je napríklad Munch, spoločnosť, ktorá začala svoju podnikateľskú cestu práve v programe V4 Startup Force skrz Design Terminal. Misiou spoločnosti je znižovať plytvanie jedlom a postupne si získava popularitu aj na Slovensku, v Česku a Rumunsku. 

Slovenský startup YourLOX je taktiež účastníkom programu V4 Startup Force. Jeho founder, Patrik Dolinský, nám poskytol rozhovor o výhodách účasti na programe. Ako najväčšie benefity vníma možnosť obchodných stretnutí s potenciálnymi zákazníkmi krajín V4, ako aj objektívny feedback na riešenie od účastníkov programu, mentorov a investorov. Celý rozhovor si môžete prečítať TU. YourLOX vytvára sieť smart skriniek – LOXov, vďaka ktorým si môžu obyvatelia prenajať športové pomôcky priamo na verejných ihriskách, cez appku.

S nárastom talentov, podporných iniciatív vlád a zvyšujúcim sa dôrazom na inovácie sú krajiny regiónu V4 v ideálnej pozícii na to, aby tu vzniklo ešte viac startupov, ktoré vyrastú a stanú sa hráčmi na globálnom trhu.

Staň sa ďalšou #sucessstory vďaka V4 Startup Force 

Od roku 2018 organizátori iniciatívy neustále vylepšujú program, aby pomohli podnikateľom v Maďarsku, Českej republike, Slovensku a Poľsku urýchliť ich rast čo najefektívnejšie.

Program V4 Startup Force sa koná dvakrát ročne a nielenže poskytuje školenia a business networking príležitosti, ale zároveň podnecuje účastníkov, aby získali zručnosti nevyhnutné pre medzinárodnú expanziu.

Tešíme sa, že sme súčasťou tohto programu už šiesty rok po sebe. Je vždy inšpiratívne vidieť toľko nadšených podnikateľov a ich startupové nápady. Zakladatelia sú vždy ochotní sa učiť a hľadať spôsoby, ako sa zlepšiť, a to je presne to, čo hľadáme,” zdôraznil Viktor Štefaňák, Head of Partnerships v Campuse.

Prihlášky do jarného programu V4 Startup Force sú otvorené do 02.04.2024 .

5 najlepších startupov z každej krajiny bude mať možnosť zúčastniť sa trojdňového intenzívneho školenia, vedeného biznis, sales a legal odborníkmi. A tie najlepšie startupy budú pokračovať skrz program V4 Startup Force na svojej ceste k tomu, aby sa stali jednorožcami.

Skúsenosti účastníkov minulého ročníka programu

Program je podporovaný Medzinárodným vyšehradským fondom. Vedie ho maďarský Design Terminal a implementuje v spolupráci s Campus Cowork, Startup Hub Poland a DEX Innovation Centre

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.