Rozhovor s Tomášom Očenášom na tému – Digitalizácia a inovácie pre efektívnu verejnú správu (a prečo sa tešíme na túto výzvu)

Foto9

Campus Cowork v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR organizujú sériu hackathonov, ktorých cieľom je priniesť inovatívne riešenia, ktoré  zjednodušia prechod k digitalizácii procesov verejnej správy.

Máš tím ľudí, ktorí majú radi inovácie, dokážu za krátky čas vymyslieť kreatívne riešenia, či navrhnúť spôsob, ako zmeniť zaužívané procesy pomocou digitálnych technológií? Projekt Hacknime.to môže byť práve pre teba!

Dnes sme na túto tému vyspovedali CEO Campusu, Tomáša Očenáša. V rozhovore sa dozvieš, ako projekt vznikol a aké sú jeho ciele, ale aj čo  môžeš získať ak sa výzvy zúčastníš aj ty.

Prečo sa Campus zapojil do projektu Hacknime.to?

Od momentu, keď som do Campusu prvýkrát vstúpil, som cítil silnú energiu a nadšenie, ktoré z ľudí okolo mňa vyžarovalo. Campus komunita je plná nadšencov a talentovaných ľudí, ktorí chcú byť súčasťou veľkých vecí. Keď sme sa o projekte Hacknime.to dozvedeli, vedel som, že náš priestor, komunita a naše skúsenosti budú pre projekt ako stvorené. Hacknime.to je projekt, aký na Slovensku nemá obdobu a má potenciál priniesť skutočné zmeny k lepšiemu. Som rád, že sa nám podarilo byť pri tom.

Čo je vlastne hlavným cieľom projektu?

Cieľom projektu je priniesť inovácie a moderné riešenia do procesov verejnej správy. Koordinátorom projektu a vlastníkom témy prvého hackathonu, ktorý sa koná v Campus Cowork už tento víkend, je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré si za týmto účelom zvolilo formát hackathonov. Toto riešenie považujeme za najlepšiu možnú cestu, vďaka ktorej sa počas krátkeho, ale intenzívneho eventu stretnú kreatívni ľudia, IT experti, a nadšenci inovácií, aby vymysleli a predstavili digitálny produkt špeicifcky vytvorený na riešenie zadanej výzvy.

Spomínaš prvý hackathon v Campuse, aké výzvy budú účastníci riešiť?

Témou prvého hackathonu je boj proti dezinformáciám a mediálna gramotnosť. MIRRI sa pre túto tému rozhodlo pre jej aktuálnosť a hrozbu, ktorú neriešenie súčasnej situácie v spoločnosti predstavuje. Hackathon s názvom Hacknime deziformácie ponúka dve výzvu, z ktorých si súťažiaci môžu vybrať. Prvou je demaskovanie dezinformácií, ich rozpoznávanie pomocou smart technológií, označovanie automatizovanou formou a overovanie informácií zo sociálnych sietí. Druhou výzvou je zvyšovanie povedomia spoločnosti o nebezpečenstve hoaxov, hľadanie interaktívneho spôsobu pre rozpoznávanie škodlivého obsahu a testovanie mediálnej gramotnosti.

Hackathon je dnes už pomerne známy typ podujatia alebo súťaže. Aké benefity ponúka Hacknime.to svojim účastníkom? Môžu niečo vyhrať?

Prvým a asi najlákavejším benefitom je možnosť spolupracovať na riešení s celospoločenským dopadom. Prvé tri víťazné tímy si rozdelia prize money v hodnote 6000 EUR. Špecifiká hackathonov však ponúkajú aj ďalšiu pridanú hodnotu. Je to možnosť rozšíriť svoj network v rámci startup a tech komunity a mať so svojím tímom produktívny teambuilding, na aký sa len tak nezabúda.

Ako prebieha príprava prvého hackathonu? Máte veľký záujem ľudí?

Organizácia hackathonu Hacknime dezinformácie je pre nás výzvou, ale zároveň možnosťou byť súčasťou projektu s celospoločenským dopadom, za čo sme nesmierne radi. Slovo hackathon vzniklo z anglických slov “hack” a “marathon”, ktoré symbolicky popisujú aj tento projekt. Je to beh na dlhú trať, plný inovácií, nápadov, práce a hackovania. Záujem ľudí vidíme každý deň, do poslednej chvíle sa nám prihlasujú súťažné tímy, či jednotlivci, ktorí by sa chceli k niekomu pridať, preto sme možnosť prihlásenia predĺžili do zajtra, 5. októbra.

Čo sa stane ďalej s víťazným riešením?

S najlepšími tímami bude prebiehať dialóg smerom k implementácii riešenia s cieľom splnenia potrieb vlastníka témy, teda MIRRI. Víťazný tím uzatvára Licenčnú zmluvu, ktorá neobmedzuje autora v šírení svojho diela v rámci svojich komerčných aktivít a vlastníkovi témy umožňuje šíriť licenciu v rámci verejných inštitúcií. Autor, teda víťazný tím, tak ostáva vlastníkom diela.

Chcel by si niečo odkázať účastníkom, alebo záujemcom o účasť na ďalších hackathonoch?

Asi len stručne, poďte do toho! Hackathon vnímam ako skvelú príležitosť ukázať svoju kreativitu, získať hodnotnú spätnú väzbu a možno sa aj naučiť niečo nové. V tomto prípade podľa môjho názoru naozaj platí, že dôležité je zúčastniť sa, pretože už samotné rozhodnutie sa zapojiť so sebou prinesie kopu benefitov.

Tomášovi ďakujeme za rozhovor a tešíme sa, čo nám všetkým táto iniciatíva prinesie. Nezabudni, že prihlášku na prvý hackathon môžeš poslať už len do zajtra.

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.