Ďalší hackathon MIRRI SR má za cieľ priniesť digitálne dvojča Prešova

blog_presov2

Hackathony Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa presúvajú do regiónov. Ďalšie podujatie z projektu Hacknime.to, ktorý je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR, sa uskutoční 20. až 21. októbra 2023 v Prešove. Talentovaní hackeri majú za úlohu vytvoriť koncept “digitálneho dvojčaťa” tretieho najväčšieho mesta na Slovensku. Cieľom mesta Prešov je sa pomocou digitálnych služieb posunúť v problematike otvorených dát a ich využiteľnosti pre plánovanie a rozhodovanie samosprávy aj verejnosti. Pre tri najlepšie hackerské tímy sú pripravené odmeny vo výške 6 000 eur.

Digitálne dvojčatá, teda presné digitálne kópie reálnych objektov, procesov či dokonca celých miest, sú dnes jedným z najhorúcejších trendov v rôznych odvetviach. Prostredníctvom najmodernejších technológií vrátane AI totiž dokážu vo virtuálnom svete simulovať skutočné udalosti a ich dopady – to všetko za zlomok času a nákladov.

Na hackathone “Digitálne dvojča mesta Prešov” budú tímy, ktoré sa prihlásia prostredníctvom webovej stránky Hacknime.to, tvoriť koncept v niektorej z oblastí ovplyvňujúcich chod a riadenie mesta. Ten však musí vychádzať z reálneho prostredia Prešova a zohľadňovať súčasnú dostupnosť dát, ale aj aj ich budúce rozširovanie.

“Mesto Prešov pri svojom fungovaní a rozhodovaní spracováva veľké množstvo dát a v budúcnosti ich bude ešte viac. Či už ide o merače energií alebo ovládanie verejného osvetlenia, všetky tieto veci začíname realizovať prostredníctvom smart technológií v rámci konceptov smart city. Práve digitálne dvojča je dôležitým nástrojom na to, aby nad nimi mali ucelenú kontrolu z jedného miesta a vedeli sme riadiť a simulovať procesy mesta založené na reálnych dátach, vyzbieraných z celého jeho územia,” povedal primátor Prešova František Oľha. 

Zázemie hackerským tímom 20. až 21. októbra 2023 ponúkne prešovské Múzeum Solivar na Námestí osloboditeľov 4, pričom tie najsnaživejšie tímy budú môcť hackovať aj počas noci. Na základe skúseností z predchádzajúcich podujatí je pre súťažiacich najlepšie vytvoriť 2- až 5-členné tímy zložené z účastníkov so schopnosťou programovať a tvoriť aplikácie, ale aj skúsenosťami z iných oblastí IT a biznisu. Hodnotená totiž bude funkčnosť a originalita, ale aj používateľská skúsenosť a samotná prezentácia navrhovaného riešenia.

Prihlasovanie na hackathon je možné do stredy, 18. októbra, alebo do naplnenia kapacity účastníkov. O posledné dva hackathony bol však enormný záujem a prihlasovanie sme museli ukončiť približne týždeň pred deadlinom. Preto neváhaj a prihlás sa ako tím alebo jednotlivec čo najskôr.

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.