Banskobystrický samosprávny kraj sa chystá digitalizovať svoj úrad. Májový hackathon pomôže nájsť riešenia, ako spravovať dokumenty elektronicky

Blog BB

Hackathony opäť prichádzajú do regiónov. Ôsmy hackathon z dielne MIRRI SR nás čaká už 10. – 11. mája v Banskej Bystrici. Cieľom bude nájsť riešenie, ako vytvoriť digitalizovaný systém správy dokumentov. Tému hackathonu “Digitálny a efektívny úrad bez papiera” navrhol Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý hľadá možnosti, ako pracovať kvalitnejšie a efektívnejšie. Výsledkom hackathonu by mal byť systém, ktorý prinesie rýchlejší a jednoduchší prístup k dokumentom samosprávy, ich efektívne schvaľovanie, či pripomienkovanie, možnosť zverejnenia pre občanov a podobne. 

„Sme veľmi radi, že projekt Hacknime.to prináša na Slovensko inovácie. Ukazuje sa, že práve hackathony dávajú priestor množstvu mladých ľudí zapojiť svoju kreativitu a vymyslieť doteraz nepoznané riešenia pre štátnu správu,“ uviedol Viktor Štefaňák, Head of Partnerships v Campus Cowork.

Snaha odbremeniť zamestnancov úradu 

K zvoleniu témy motivovala Úrad BBSK neštandardizovaná tvorba veľkého množstva dokumentov, čo zamestnancov úradu núti tráviť veľa času nad celkovým pripomienkovaním, schvaľovaním a spracovaním jednotlivých dokumentov. Štandardizovaný systém má potenciál zamestnancov od rutinnej práce odbremeniť a tým aj skvalitniť ich služby. Zadávateľ témy zároveň očakáva také riešenie, ktoré bude vytvorené za pomoci low-code alebo no-code prístupu. Tento prístup bude znamenať jednoduchšiu administráciu a správu systému v budúcnosti.

“Teší ma, že Banskobystrický samosprávny kraj je jedným z piatich úspešných uchádzačov, ktorí sa tento rok zapoja do projektu Hacknime.to. Práve inovácie sú to, čo v kraji dlhodobo podporujeme a preto ma teší, že podporu na hľadanie inovatívneho riešenia sme dostali aj z MIRRI. Cieľom májového hackathonu je vytvoriť digitalizovaný systém správy dokumentov, ktorý bude šitý na mieru práve nášmu úradu. Preto verím, že medzi prihlásenými budú aj študenti z nášho kraja, pretože hackathon je skvelou príležitosťou ukázať svoj potenciál a načerpať množstvo nových skúseností,” dodal predseda BBSK, Ondrej Lunter.

Cieľom hackathonu, financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR, je teda navrhnúť inovatívne riešenie, ktoré zefektívni procesy súvisiace s tvorbou dokumentov, procesy súvisiace s ich pripomienkovaním, schvaľovaním, vyhľadávaním v  nich a  s  ich zverejňovaním smerom k občanom. Na implementáciu víťazného riešenia sú vyhradené finančné prostriedky vo výške až 100 000 eur bez DPH. 

Prihlasovanie je spustené

Prihlásiť na hackathon sa môžu jednotlivci a tímy zložené z tech špecialistov, odborníkov na tému a mladých inovatívnych ľudí skrz vyplnenie online prihlášky na webstránke hacknime.to. Spoločne budú vyvíjať riešenie na výzvu “Navrhni systém pre správu dokumentov (DMS) na tvorbu, správu a sledovanie životného cyklu dokumentov s rešpektovaním procesov a zákonov v prostredí samosprávneho kraja”, pričom je v hre aj odmena 3 000 eur pre víťazné riešenie

Prihlasovanie je otvorené do 8. mája 2024, alebo do naplnenia kapacity. 

Tešíme sa na vás a vaše nápady, ktoré posúvajú Slovensko vpred. 

Zdieľajte na:

Používame cookies-ky. V Campuse a rovnako aj na webe. Viac info Ochrana osobných údajov.