Úspešný projekt, ktorý spoluroganizujeme s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Hacknime.to, zavítal počas 10. a 11. mája do priestorov 365.labb v Banskej Bystrici. Hackathonu s názvom Digitálny a efektívny úrad bez papiera sa zúčastnilo 10 súťažných tímov, ktoré počas 36 hodín hľadali možnosti, ako digitálnou inováciou odbremeniť zamestnancov úradu od zbytočných papierov. Víťazné tímy boli odmenené finančnou odmenou, dokopy až vo výške 6 000 eur. Cieľom hackathonu financovanom z Plánu obnovy a odolnosti SR, bolo navrhnúť inovatívny systém, ktorý zefektívni tvorbu, správu a sledovanie životného cyklu dokumentov s rešpektovaním procesov a zákonov v prostredí samosprávneho kraja.
Študentské tímy opäť v popredí
Víťazstvo, teda výhru vo výške 3 000 eur a dokonca aj novo uvedenú cenu publika, si odniesla skupina študentov “Lwíčkovci.” Predstavili code-ready riešenie, ktoré využíva moderné, otestované technológie s pridaním umelej inteligencie na zaručenie čo najlepšej user experience. Riešenie prezentuje aplikáciu na spracovanie a organizáciu dokumentov, odstránenia nadbytočného množstva e-mailov a na zjednodušenie vytvárania zmlúv a normatívnych aktov pomocou šablón. “Z výhry sa tešíme, no musíme uznať, že proces vôbec nebol jednoduchý. Počas 36 hodín hackovania sme si prešli rôznymi štádiami a nezhodami, no sme radi, že sme sa nevzdali a nakoniec prišli s riešením, ktoré bolo ocenené porotou aj divákmi. Konkurencia bola silná a o to lepší pocit si z prvého miesta odnášame,” vyjadril sa kapitán tímu Adam Tížik. “Je zaujímavé pozorovať aj to, ako sa vyvíja projekt Hacknime.to sám o sebe, pretože to nie je o tom istom a veci sa vylepšujú,“ dodal k priebehu hackathonu člen tímu Matej Kuka.
Druhé miesto obsadil tím “Qubrio”, ktorý sa na výhernom mieste umiestnil v rámci projektu Hacknime.to už po druhýkrát. Ich riešenie spočívalo v predstavení DMS systému postavenom na špecializovanom low-code prístupe. Tento systém dokáže zjednodušiť proces správy dokumentov a vďaka umelej inteligencii asistuje pri vyhľadávaní šablón. Systém taktiež obohatili o procesnú aj číselnú analytiku. “Aj napriek tomu, že toto je náš druhý hackathon, bola to zase úplne iná skúsenosť. Proces bol náročný a konkurencia silná. Človek si tak uvedomí, že musí na sebe pracovať, aby sa kvalitným tímom vyrovnal. Výhra nás však motivuje know-how, ktoré sme nadobudli na Ukrajine, ďalej prinášať na Slovensko. Vážime si, že do nás vkladajú Slováci dôveru,” opísal svoje dojmy Roman Vavryk, kapitán tímu.
Na treťom mieste sa umiestnil tím “Autisti”, zložený z troch stredoškolákov. Na hackathone pripravili návrh softvéru, ktorý pomocou vnútornej analýzy dokumentov dokáže spoľahlivo a rýchlo naviesť používateľov k hľadanej informácii. Bonusom je urýchlenie procesu schvaľovania zmlúv na základe inovatívneho spôsobu ich distribuovania medzi jednotlivými oddeleniami. “Toto je môj piaty hackathon a je jednoznačne najlepší. Zostavili sme super tím, v ktorom každý z nás zastupuje inú sféru: tech, biznis aj dizajn. V tejto zostave sa chceme zúčastniť aj ďalších hackathonov a vďaka kombinácii zručností ich aj vyhrať, ” vyjadrila sa len 16-ročná kapitánka tímu, Sofia Ercsényiová.
Tešíme sa na vás opäť v júni!
Deviaty zo série osemnástich hackathonov sa v júni opäť presunie do Bratislavy. Téma “Vzorové súťažné podklady a vzorové všeobecné obchodné podmienky”, ktorej vlastníkom je Úrad pre verejné obstarávanie sa bude konať 21 – 22. júna. Úlohou tímov bude nájsť digitálne riešenie zamerané na automatizované vyhľadávanie vzorových súťažných podkladov a všeobecných obchodných podmienok. Pre viac informácií sleduj web projektu hacknime.to.